Wimbledon
Bets10, Genel

Tenisçilerin Mabedi Wimbledon

Tenis severler için kafa karıştırıcı konulardan biri de Uluslararası Tenis Turnuvalarıdır. Tenisin son dönemde yıldızının parlaması ve tenisçilerin muhteşem performansları bu spora olan ilgiyi de arttırmıştır. Peki hep duyduğumuz Wimbledon nedir?

Wimbledon Tenis Turnuvası

En eski ve elbette en prestijli tenis turnuvası kabul edilen bu turnuva, her yıl Haziran ayında İngiltere’nin Londra kentinde düzenlenmektedir. İki hafta boyunca devam eden turnuvada, her ülkenin en iyi tenisçileri yarışır. Çim kortta oynana tek grand slam turnuvası olma özelliğini taşıyan Wimbledon, yazısız kuralları olması ile de bilinmektedir. Tenisçilerin turnuvadaki tüm maçlarda yalnızca beyaz giymesi, seyircinin sporcuların dikkatini dağıtmamak için tezahürat yapmamaları gibi kurallar bu turnuvayı özel ve ayrıcalıklı kılmaktadır.

Tarihi

Wimbledon turnuvası ilk defa 1877 yılında düzenlenmeye başlamıştır. Başlangıçta sadece erkeklerin yarıştığı bir turnuva olma özelliği taşıyan Wimbledon, 1884 yılında kadın sporcuları da bünyesine dahil etmiştir. Tarihine bakıldığında, 1. ve 2. Dünya Savaşları yıllarında turnuvanın düzenlenmediği görülmektedir.

Ana Kategoriler

Turnuvada  tek erkekler, tek kadınlar, çift erkekler, çift kadınlar ve karışık çiftler olmak üzere toplamda beş ana kategori altında yarışmalar yapılır.

Karşılaşmalar tek ve çift erkekler kategorilerinde beş set üzerinden, diğer karşılaşmalar ise 3 set üzerinden gerçekleştirilir. Karşılaşmaların büyük bir kısmı tek maç üzerinden eleme usulüyle yapılır, sporculara rövanş hakkı tanınmaz.

Wimbledon Denince Akla Federer Gelir

İsviçreli ünlü tenisçi Roger Federer şüphesiz bu turnuva ile adı en çok geçen sporcudur. En son 2012 senesinde şampiyon olan Federer’in toplamda 7 turnuva şampiyonluğu bulunmaktadır. 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 ve 2009 senelerinde de şampiyon olan sporcu, üst üste 5 defa turnuva kazanması ile de bu anlamda rekora imza atmıştır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply