Curling ile İlgili Merak Edilenler
Bets10, Genel

Curling ile İlgili Merak Edilenler

Türkiye’de henüz yeni yeni bilinmeye başlanan spor dallarından biri olan Curling, kökeni itibariyle aslında oldukça eski bir spordur. 1500lü yıllara dayanan bu spor “buzda satranç oyunu” olarak da bilinmektedir. Satranç olarak adlandırılmasının sebebi strateji gerektirmesi ve oldukça karmaşık sayılabilecek bir düzene sahip olmasıdır. Pratik zeka ve zeki hamleler gereken bu aktivitenin bilinirliği her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Curling Sahası

42 metre uzunluğundaki, 4,3 metre genişliğindeki buz pistinde oynanan bu oyunda, taş, süpürge ya da fırça malzemeleri kullanılmaktadır. Oyunun oynandığı alana “Rink” denmektedir. Rinkin iki ucunda sayı belirleyicisi olan hedefler bulunur ve bu hedefler “ev” olarak adlandırılır.  Evlerin önünde 6,4 metre uzaklıkta bulunun oyun hattına “Hog” adı verilir. Oyunun oynandığı rink sahası ve hedeflerin ortasında TEE hattı bulunur. Evlerin ortasından geçerek rinki enine kesen merkezi çizgiler bulunur ve bu çizgiler evleri 4 eşit bölüme ayırmaktadır.

Oyun Kuralları

Oyunda ağırlığı 19,96 kg olan 8 tane taş bulunmaktadır. Bu taşı hareket ettirmek için taşıma sapı kullanılır ve takımların farklarını belli etmek için farklı renklerde olmaktadır. Curling oyununda, 4’er kişiden oluşan iki takım mücadele eder; kadınlar ve erkekler olmak üzere iki ayrı kategorisi vardır. Her oyuncunun 2’şer atış yapma imkanı bulunmaktadır. Sporcuların atış yapmadan önce atış güzergahının ve taşların temizliğini kontrol etmeleri gerekir çünkü başarılı bir atış yapılabilmesi için pistin temizliği oldukça önemlidir.  Oyunun amacı evlerin merkezine en yakın olan taşı gönderebilmektir. Oyun 10 Raunttan oluşur ve toplamda 76 dakika sürmektedir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply